Psychologie pozdních příchodů a nestíhání termínů

Předplatné Předplatné
minut čtení 25 minut
Náročnost Náročnost: Lehká až střední

Není snad na světě člověk, který by se někdy neopozdil. Někteří lidé ale chodí pozdě často nebo se to dokonce stává pravidlem. Pochopitelně každá taková nedochvilnost je vysvětlitelná vnější událostí, která nás zdržela. Dopravní zácpa, neodkladný telefonát, delší práce, než se původně zdálo… Je celá řada vnějších vlivů, které nás mohou zpomalovat. Častost naší nedochvilnosti je ale podezřelá. Mnohdy uvnitř cítíme, že i když nám náš důvtip nabízí mnoho výmluv, na které je možné svést zpoždění, důvod je mnohem více způsoben vnitřním nastavením nás samotných opozdilců. Pravý důvod je ovšem zasunut do hloubi našeho nevědomí a sami si ho tudíž nejsme schopni uvědomit. Pokud je něco nevědomého, nevíme o tom. Asi jako by nám druzí říkali, že jsme mluvili ze spaní, o čemž my sami nemáme ani ponětí. Pokud bychom chtěli začít chodit včas a je v nás skutečně skrytý důvod, proč se tomu tak děje, pak vidím jedinou možnost: Upřímně tento důvod poznat a změnu vystavět až na základě porozumění našemu skrytému motivu. 

Budou probrány dva hlavní úhly pohledu na nedochvilnost: 

  1. Opoždění dané vlastním (neuvědomovaným) pohledem na sebe samotné 
  2. Zpoždění jako projev nevědomého (rozporuplného) vztahu vůči druhým lidem a událostem

Poručíme větru dešti – pohled na sebe samého

(Ne)pokora 

Výchovné zaměření rodičů někdy (v opravdovém zájmu prospět dítěti) zdůrazňuje výkonnost, pevnost, sílu. Dítě může být zásobeno instrukcemi „To přece zvládneš,“, „Kluci nebrečí,“, nebo jsou rodiče sami živoucím vzorem a příkladem toho, jak „se z ničeho nehroutí“, přecházejí nemoci, jak si se vším poradí, „poručí větru i dešti“, kolik vydělají peněz, jak perfektně uklidí byt nebo kolik kilometrů za měsíc naběhají nebo najezdí na lyžích. 

Takovýto silový postoj působí dojmem, že dítě do života vybaví nejlépe. Skrývá v sobě ale jeden háček. Přijímány a ceněny jsou pouze silné stránky jedince a slabinám se „smějí do očí“. Z tohoto pohledu čas není vnímán jako fyzikální veličina, které se je nutné ...

Celý text dostupný pro předplatitele. Děkuji za případnou ochotu přispět k fungování webu!

Cena: 980 Kč / rok

(82 Kč / měsíc)

Můžou vás zajímat tyto články

error: