Nadváha a obezita aneb Proč nemůžu zhubnout, i když se snažím?

Předplatné Předplatné
minut čtení 45-60 minut
Náročnost Náročnost: Lehčí až střední

Táňa vyzkoušela řadu diet. Některé slyšela od kolegyň v práci, jiné si našla na internetu a pár si jich koupila i v lékárně. Po některých z nich dokonce i shodila, ale až příliš brzy poté se přistihla, jak plení ledničku a pokukuje po tom, co by si ještě dala. Znovu měla nadváhu.

Já už tloustnu i z čaje

Ani Vám nefunguje hubnutí podle diet? Naberete brzy kila zpátky? Táňa si říkala, že je to otázka genetiky, že má tloušťku v rodině. Taky ji napadalo, že je to středním věkem... Nebo je to nemoc... nebo... anebo... Možná, že stejně jako Táňa někde uvnitř přes všechny své nápady, jak obhájit své pocity viny z nechtěné tloušťky výmluvou, tušíte, že k Vám přejídání a s ní spojená tělnatost jaksi patří. A někdo možná dokonce matně cítí hlubší vnitřní osobní témata, které jen „váha převažuje“. 

Nikdy není možné skrze psaný text člověku plně porozumět, nabídnout pomoc „na míru“, ale mohu Vám nabídnout, jak se na daný problém dívá psychoterapeut. Probereme spolu několik příběhů lidí z psychoterapeutické praxe, k jejichž problému patřila i obezita. Budete v nich mít, jak věřím, řadu příležitostí poznat sebe samotné.

Přání MÍT nadváhu

Proč diety nefungují natrvalo? Protože nemohou. Problém nespočívá vně, tedy na talíři, ale uvnitř, v hloubi vlastní duše. Stravovací návyky a nadměrná tělnatost totiž mají mnohem hlubší kořeny, než se zdá. Mnohé z nich jsou nevědomé, potlačené, a přesto velmi silně působící. Jednodušeji řečeno: Důvodem, proč je naše síla vůle zhubnout přemožena je to, že máme mnohem silnější potřebu BÝT obézní, nežli být štíhlí. Tedy: Na jedné straně chceme zhubnout, ale na straně druhé se tomu bráníme, nechceme se zbavit návyků nadměrné konzumace jídla, protože je potřebujeme. Tento vnitřní rozpor je pak z vnějšku vyjádřen dobře známým „jojo efektem“: Naše váha chvíli sjede dolů, ale brzy je zpět nahoře. Aby tedy mohla být obezita odstraněna, je nutné nejprve se vyrovnat se skrytým vnitřním důvodem, proč ji (nevědomě, ale s o to větší intenzitou) potřebujeme mít.

Možná, že Vám to přijde jako prazvláštní představa: Jak si můžu přát být obézní, když jsem vynaložil(a) tolik úsilí i peněz do snahy zhubnout. Nedivím se, že toto téma zní cize, nelogicky (byť přesně vysvětluje vznik uvedeného jojo efektu při pokusech o hubnutí). Potřeba tělnatosti je totiž nevědomá, skrytá a potlačená do stínu naší duše. Je tomu tak proto, že i důvody, které nás vedou k navýšení naší hmotnosti jsou nepříjemné, bolavé. Raději bychom o nich nevěděli, proto jsou nevědomé.

Ale dost už obecných vysvětlení. Pojďme ke slíbeným konkrétním příčinám a příběhům z psychoterapeutické praxe. 

Začneme se nejprve dívat na nadměrnou tělesnou hmotnost z úhlu tělesného sebepojetí, tedy z nevědomého směřování k „nadpřirozené“ hmotnosti, zvýšení vlastního objemu nad naši vnitřní přirozenost. Ve druhé části se zaměříme na nadměrnou potřebu konzumace jídla.

I. Část: Nadváha jako nevědomá potřeba „zvýšení váhy“ sebe sama skrze tělesný sebeobraz

Tloušťka jako hradby

Zamysleme se nad funkčním významem tělnatosti. Co v tělesné rovině symbolicky znázorňuje? Mnohdy se o tělnatém člověku říká, že je ...

Napsat komentář

Celý text dostupný pro předplatitele. Děkuji za případnou ochotu přispět k fungování webu!

Cena: 980 Kč / rok

(82 Kč / měsíc)

Můžou vás zajímat tyto články

error: