Mám strach, že agresivně ublížím svým blízkým

Předplatné Předplatné
minut čtení 25 – 30 minut
Náročnost Náročnost: Lehčí až střední

„První moje „krvavá“ představa přišla, když jsem se přitulila k tátovi,“ svěřila se Monika. „Napadlo mě, jaké by to bylo zarýt se mu do kůže na zádech svými nehty, až bych mu je rozdrásala do masa. Lekla jsem se toho a snažila se přijít na jiné myšlenky. Pak mě ale začalo napadat, co kdyby rodiče zemřeli nebo co kdybych je zabila v noci já. Bylo mi hrozně. Brečela jsem a začala jsem se sama sebe bát…“
Mirek vyhledal psychologa pro nepochopitelné stavy napětí a nutkavé představy, že má vzít nůž a jít s ním do ložnice za manželkou. Taky se děsil svého vnitřního nápadu: „Co kdybych otevřel okno a vyhodil z něj dceru ven?“ Otázka se mu jako bumerang vracela o to více, o co vehementněji se jí snažil zbavit. Bál se jít spát, prosil ženu, aby před ním schovala nebo zamknula nože, odmítal přiblížit se k oknu a hrát si s dcerou, aby mu „nepřeskočilo v hlavě“ a neublížil jí.

Děsivé, proti vlastní vůli se vnucující představy o smrti, zabíjení, nebo týrání blízkých osob jsou prožívány trýznivě. Člověk s takovýmito nutkavými představami se je snaží buďto ze studu před druhými utajit nebo se s nimi svěří, ale uklidňování obvykle úlevu na dlouho nepřinese. Ani totiž nemůže. Problém je tam, kde bychom ho nejméně chtěli vidět a mnohdy i nejméně čekali. Na následujících řádkách Vám nabídnu sice bolavé, ale (jak jsem se mohl v praxi opakovaně přesvědčit) nakonec úlevné vysvětlení, které trpícího buďto nenapadne (protože je nevědomé) nebo se na něj sám ani neodváží pomyslet.

Kde je strach, je i chuť

Monika i Mirek měli ze svých fantazií opravdový strach. Připadali si jako netvoři. Jak je může vůbec napadat, že by osoby, které milují, mohli poškodit nebo je dokonce zabít?  Oba se báli, že mají nějakou zákeřnou psychickou poruchu, pro kterou se zblázní, „rupne jim v bedně“. Druhé vysvětlení, které je napadalo, bylo taky mučivé, i když jinak. Možná, že jsou prostě špatní lidé, „psychopati“, jejichž zloba a zkaženost se proti jejich vůli dere na povrch? Ani jedna možnost ale nebyla ani u Mirka ani u Moniky správná. Jejich problém spočíval v tom, že …

Předplatné je zrušeno. Patříte-li k několika málo lidem, kteří mají ochotu podpořit fungování webu, můžete tak učinit v záložce na horní stránce obrazovky: Stát se sponzorem ( https://uterapeuta.cz/sponzor/ )

Cena: 0 Kč / rok

(0 Kč / měsíc)

Můžou vás zajímat tyto články

error: